تبلیغات
عطر نرگس

1. عوام بودن فحش نیست، ولی چیز خوبی هم نیست. مثل بی سواد بودن یا کم استعداد بودن. مثل کم زور بودن یا بیمار بودن. ویژگی هایی که چسبیده بودنش به آدم خوشایند نیست، دو جورن؛ اونایی که میشه درستشون کرد و اونایی که نمیشه. دسته دوم رو میذاریم کنار، چون عوام بودن از این دسته نیست. گروه نخست رو میشه باز دو دسته کرد؛ اونایی که چیزی نیست، زودی درست میشه و اونایی که نخیر! انگار نمیشه درستشون کرد. عوام بودن گاهی از گونه نخست و گاهی از گونه دومه. به هر رو عوام بودن، دست خود من و شماست. باید مواظب باشیم كه به این جَرگه نپیوندیم1.

عوام بودن نسبیه. کمتر میشه کسی رو پیدا کرد که هیچ نشانه ای از نشانه های خواص رو نداشته باشه و به دیگرسخن (%100)  عوام باشه و در دیگرسو کمتر کسی رو میتونین پیدا کنین که سد در سد خواص باشه. همونجوری که درباره خیلی ویژگی های دیگه هم همینجوره. با ادب یا بی ادب بودن، خوش اخلاق یا بداخلاق بودن، ناخن خشکی و دست و دلبازی و... نسبین و وقتی شما به یه نفر میگی عوام که ویژگی های عوامی بهش چیره شده باشه.

3.
عوام بودن از درداییه که گاهی آدم رو تا لب مرگ می بره و بازم بیمار بیچاره نمیدونه چی داره به سرش میاد یا چرا داره سرش میاد و این کار رو سخت میکنه. پس نخستین گام در راه مبارزه با این بیماری شوم و بامزه اینه که تصمیم بگیریم عوام نباشیم و برای اینکه تصمیم بگیریم عوام نباشیم، باید خوب اندیشه کنیم که این درد، چه به سر آدم میاره تا شاخکامون تیز بشه. یه نیم نگاهی به تاریخ میتونه خیلی کمکمون کنه. یه نمونه ساده دم دستی میارم. یکی از دردآورترین رخدادهای این 30 ساله، انتخاب بنی صدره. باید از پدر و مادرتون پرسیده باشین که اونا تو اون دوره به کی رای دادن. احتمال اینکه اونا هم یکی از 13 میلیونی باشن که به بنی صدر رای دادن، زیاده. حتما به این فکر کردین که می شد از همون آغاز کار درست انتخاب کرد. حتما خودتون رو تو اون شرایط قرار دادین و با خودتون گفتین: « اگه من بودم...» و مردم پشیمون شدن، اما کشور از اشتباه مردم خیلی آسیب دیده بود. حالا حساب این رو هم بکنیم که ایران، ایران ما نیست؛ ایران همه دنیاست.

4.
عوام بودن آفرینندگانی داره که در گام دوم باید بررسی و شناسایی بشن که میدون بحث ما همینجاست. گام سوم که از همه سخت تره کنار گذاشتن اون آفرینندگان محترم و باشخصیت از جایگاه والاشون در کشور اندیشه آدمه که گاهی خون و خونریزی به راه میندازه که بیا و ببین! مگه به این سادگیا ول کن حکومتن؟! ...تا چه قدر آیین خسروی بدانیم!

5.
امتحان داشتن و ترس از بیش از این دراز شدن این نوشته و سر دراز داشتن این قصه، ما را وا می دارد به این که دنباله بحث رو بذاریم برای آینده، ان شاء الله.

**********


1.
مقام معظم رهبری (1375/3/20)

نوشته شده در تاریخ 1391/05/3 توسط atre narges


گل نرگس
آخرین مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آرشیو مطالب
آمار سایت


دریافت کد جملات شریعتی