تبلیغات
عطر نرگس

امروزه روشن شده است که عمده ترین فقر بشریت در جامعه ماشینى و صنعتى در جهان معاصر، فقر فرهنگى و عاطفى است و مهم ترین مشکل کودکان و نوجوانان امروزى در خانواده ها کمبود عشق و عاطفه و محبت است.

امروزه روشن شده است که عمده ترین فقر بشریت در جامعه ماشینى و صنعتى در جهان معاصر، فقر فرهنگى و عاطفى است و مهم ترین مشکل کودکان و نوجوانان امروزى در خانواده ها کمبود عشق و عاطفه و محبت است.
همان طورى که انسان نیاز به آب و غذا دارد نیاز به محبت هم دارد بلکه نیازهاى عاطفى و معنوى او به مراتب بیشتر از نیازهاى جسمانى اوست. عمده ترین دلیل ناسازگارى فرزندان در خانواده ها، عامل بسیارى از ناهنجارى ها مانند فرار از خانه و امثال آن، ریشه در کمبود عاطفه و محبت دارد. فقر عاطفى موجب مى شود شخصیت انسان در نزد خود حقیر و پست باشد و کرامت و عزت خود را از دست بدهد و چنین انسانى آبرو و عزت خود را بر باد رفته پنداشته و به هر کارى دست مى زند. امام هادى علیه السلام فرمود:من هانت علیه نفسه فلا تاءمن شره(1) کسى که شخصیت خود را خوار و ذلیل پندارد، از شر او ایمن مباش. فرزندانى که از عقده حقارت و فقر عاطفى رنج مى برند و براى خود هیچ گونه ارزشى قائل نیستند، نمى توانند افرادى مورد اعتماد باشند و مسئولیتى را در جامعه عهده دار شوند. سایر افراد جامعه نیز از شر این افراد در امان نخواهند بود. اما اگر والدین بتوانند با محبت، احترام، ارتباط صمیمانه، کرامت نفس را در نوجوانان تقویت کنند، آنان در آینده انسان هایى سالم و دوست داشتنى خواهند بود و وجود خود را با گناه و معصیت آلوده نخواهند کرد. امیر مؤمنان على علیه السلام فرمود: من کرمت علیه نفسه لم یهنها بالمعصیة (2) آن کسى که بزرگى و کرامت نفس خود را باور داشته باشد، آن را با گناه پست و ذلیل نخواهد کرد. سلام کردن به فرزندان و نوجوانان، بوسه بر چهره فرزندان، ابراز علاقه و اظهار محبت ، فقر عاطفى را جبران مى کند.
رسول بزرگوار اسلام صلى الله علیه و آله در ضمن گفتارى خردمندانه فرمود:اءحبوا الصبیان و ارحموهم و اذا وعدتموهم شیئا ففوا لهم فانهم لا یرون الا اءنکم ترزقونهم (3) کودکان را دوست بدارید و با آنان با راءفت و مهربانى رفتار کنید، و اگر چیزى به آنان وعده داده اید به وعده خود عمل نمائید، زیرا کودکان چنین مى پندارند که شما به آنان روزى مى دهید.

 

حضرت امام مجتبى علیه السلام در جبران فقر عاطفى کودکان اهتمام خاصى داشت. روزى آن حضرت از محلى عبور مى کرد و در کوچه کودکان در حال بازى بودند. آنان ضمن بازى ، مشغول خوردن خرده نان هائى شدند و در آن حال از روى شوق و علاقه امام مجتبى علیه السلام را به جمع خود دعوت نمودند. آن بزرگوار دعوت آنان را پذیرفته و به همراهشان مشغول تناول نان گردید. آن گاه تک تک کودکان را مورد تفقد و مهربانى خویش قرار داد. سپس همه آنان را به منزل خود آورده و بعد از پذیرائى کامل، هدایائى نیز به آنان اعطا کرد. آن گاه خطاب به اطرافیان خویش فرمود:
در این تعامل، برترى از آن کودکان است زیرا آنان هر چه داشتند با ما قسمت کردند ولى ما بیشتر از آن چه به آنان دادیم موجودى داریم .(4)
این رویه در مورد رفتار امام حسین علیه السلام نیز هم قبل از واقعه کربلا و هم در قضیه عاشورا که کودکان و نوجوانان نیاز شدیدى به جبران نیازهاى عاطفى و روانى داشتند مشاهده مى شود. به عنوان نمونه مى توان به آخرین لحظات زندگى امام حسین علیه السلام اشاره کرد که : حضرت در حساس ترین لحظات جنگ به سوى خیمه فرزندش زین العابدین علیه السلام آمد، فرزندش را عیادت نمود آن گاه آن حضرت با مهربانى تمام فرزندش را مورد تفقد قرار داده و با او به گفتگوى صمیمانه نشست .(5)

امام صادق علیه السلام محبت به فرزندان را موجب گسترش رحمت الهى در مورد پدر و مادر مى داند و مى فرماید:ان الله لیرحم العبد لشدة حبه لولده (6) خداوند متعال بنده را به خاطر محبت بیشتر به فرزندش مورد رحمت قرار مى دهد.
امام کاظم علیه السلام به کلیب صیداوى در مورد وفاى به وعده اى که به کودکان داده مى شود تاءکید نموده و فرمود: خداوند متعال در هیچ مورد به اندازه آزار به زنان و کودکان خشمگین نمى شود.(7)
امام صادق علیه السلام فرمود: نیکى به فرزندان همانند نیکى به والدین است .(8)
مردى حضور رسول اکرم صلى الله علیه و آله آمده اظهار داشت : من تا به حال به هیچ یک از فرزندانم اظهار علاقه نکرده و یک بار هم آن ها را نبوسیده ام . بعد از رفتن او، رسول خدا فرمود:هذا رجل عندى اءنه من اءهل النار(9) به نظر من این مرد اهل آتش است .
مقام فرزندان دختر
سکونى یکى از یاران امام صادق علیه السلام ، مى گوید: روزى به حضور امام صادق علیه السلام شرفیاب شدم . در حالى که غمگین و ناراحت بودم ، امام از من پرسید: اى سکونى ! چرا اندوهگین و ناراحتى ؟ گفتم : صاحب دخترى شده ام . امام فرمود: اى سکونى ! سنگینى او بر زمین است و روزى او به عهده خدا است . زندگى او چیزى از عمر تو نخواهد کاست و رزق و روزى او غیر از روزى تو خواهد بود. به خدا سوگند، با شنیدن سخنان آرام بخش امام صادق علیه السلام ، غصه از دلم زدوده شد. سپس امام از من پرسید: اسمش را چه گذاشتى ؟ گفتم : فاطمه . فرمود: آه ! آه ! آه ! آن گاه دست مبارک خود را بر پیشانى نهاد...
و به من فرمود:اءما اذا سمیتها فاطمة فلا تسبها و لا تلعنها و لا تضربها(10) اگر اسم او را فاطمه گذاشتى به او فحش ‍ نده و تندى نکن و او را نزن.
گل خندان پدر
پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله در ضمن شمارش وظایف والدین در مورد فرزندان چنین فرمود: فرزندان را مورد احترام قرار داده و آنان را احمق و نادان نخوانید!
پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله آن چنان به کودکان مهر مى ورزید که حتى در حال نماز تحمل شنیدن گریه آنان را نداشت و آن حضرت در این گونه موارد، به خاطر کودکان از طول دادن نماز خوددارى مى کرد. امام صادق علیه السلام فرمود: روزى آن حضرت دو رکعت آخر نماز ظهر را کوتاه خواند، بعد از نماز عده اى از علت آن پرسیدند؛ پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: اء و ما سمعتم صراخ الصبى ؛(65) آیا گریه کودک را نشنیدید؟

 

 

نوشته شده در تاریخ 1391/04/11 توسط atre narges


گل نرگس
آخرین مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آرشیو مطالب
آمار سایت


دریافت کد جملات شریعتی