تبلیغات
عطر نرگس

معضلات اجتماعی در هر جامعه ای وجود دارد، و بر اساس نوع فرهنگ حاکم در هر جامعه بعضی معضلات و آسیب های اجتماعی بیشتر خود را نشان می دهد. در کشور ما هم به دلیل بافت فرهنگ مذهبی برخی معضلات اجتماعی حتی اگر در حد کمی وجود داشته باشد خود نمایی می کند.یکی از این معضلات زنان خیابانی است که هیچ سنخیتی با فرهنگ ایرانی-اسلامی مردم ما ندارد لذا بروز این معضل حتی در حد محدود برای آحاد جامعه قابل قبول نیست و وجهه زننده و نامناسبی را از جامعه به نمایش می گذارد که بر طرف کردن آن را ضروری می سازد.به دلیل اینکه حل بسیاری از مسائل و مشکلات جامعه از طریق نهادها و سازمان های مرتبط صورت می گیرد هر کس نمی تواند در این خصوص راهکار ارائه دهد.مهمترین اصل در بررسی معضلات و آسیب های اجتماعی ریشه یابی آن در اقشار مختلف اجتماع است. در گذشته بیشتر مشکلات اجتماعی به وسیله مراکز خیریه و انجمن های مردمی حل می شد ولی امروزه مسئولیت این امر بر دوش بهزیستی و سازمان های ذیربط نهاده شده است. علاج قبل از واقعه بهترین راه حل برای مبارزه با آسیب های اجتماعی مخصوصا پدیده زشت زنان خیابانی در جامعه است و این روش باید سرلوحه بررسی معضلات اجتماعی باشد.

لطفا به ادامه ی مطلب بروید

عوامل متعدد و متنوع

گرایش زنان خیابانی به رفتارهای ناهنجار اجتماعی در جامعه دارای دلایل مختلفی است.عده ای از این افراد به دنبال عادت زشت، هوس رانی و بی بندوباری به این اقدام دست می زنند، انگیزه بخشی از این افراد هم مشکلات اقتصادی و عده ای دیگر عدم تعادلات روحی و روانی است.برخی از زنان خیابانی خود را در مقام مقایسه با افراد متمکن جامعه قرار می دهند و به دنبال زیاده خواهی های خود از هر اقدامی برای داشتن امکانات بیشتر رفاهی دریغ نمی کنند.باید الگوهای زندگی متوسط و آبرومند در جامعه تعریف شود و حداقل امکانات برای مردم فراهم شود تا بهانه آن دسته از افرادی که به دلیل مسائل مالی به این کار روی می آورند، از بین برود.بسیاری بر این اعتقادند بهترین راه حل برای بررسی پدیده زنان خیابانی ایجاد اشتغال و کسب درآمد از طریق راه های مشروع و متعارف است.باید نهادها و سازمان های مرتبط با آسیب های اجتماعی خود را با مسائل و مشکلات این افراد درگیر کنند تا بتوانند از گرایش افراد بیشتر به این گونه کارهای ضد اخلاقی جلوگیری کنند.یک کارشناس درباره مسائل زنان خیابانی می گوید:” رسیدگی به مسائل و مشکلات زنان خیابانی از ابعاد فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی قابل بررسی و پیگیری است.هر گونه اقدام در زمینه برخورد با زنان خیابانی نیازمند داشتن برنامه های کارشناسی شده است و تنها با اظهار نظر نمی توان در این خصوص اقدام کرد.شاید برخی از اقدامات قهرآمیز قضائی برای مدت کوتاهی بتواند راه حل مقابله با این پدیده باشد ولی به طور یقین نمی تواند نتیجه ای پایدار و ماندگار داشته باشد.شورای اجتماعی کشور می تواند با جدیت بیشتری وضعیت زنان خیابانی را مورد ارزیابی و رسیدگی قرار دهد.اینکه مسائل اقتصادی و مسائل فرهنگی چقدر در پیدایش زنان خیابانی موثر است نیازمند ارزیابی دقیق و طولانی مدت دارد و این موضوع در مدت زمان کوتاه قابل بررسی نیست. ارائه راه حل های مناسب و ماندگار در زمینه رسیدگی به آسیب هایی اجتماعی بخصوص پدیده زنان خیابانی نیازمند داشتن دیدگاه های اساتید و صاحب نظران جامعه شناسی است”.

فقر بهانه معقولی نیست

کارشناسان بر این عقیده اند که طرح عامل فقر به عنوان ریشه معضل زنان خیابانی معقولانه نیست.غلامحسین مسعودی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره مسائل و مشکلات زنان خیابانی می گوید:”وجود برخی پدیده ها، همچون زنان خیابانی در جامعه اسلامی بسیار تاسف بار است که البته این امر نیازمند توجه همگان به این نکته است.رسیدگی به وضعیت این افراد و بررسی علل گرایش برخی از زنان به خیابان و رها شدن از کانون خانواده نیازمند همکاری توام دولت و مجلس است. پیدایش زنان خیابانی تنها به دلیل داشتن مشکلات مالی و اقتصادی توجیه پذیر نیست چرا که افراد بسیاری در فقر زندگی می کنند ولی حاضر به تن فروشی نیستند. اولین اقدام برای مقابله با پدیده زنان خیابانی بررسی کارشناسانه علت های گرایش افراد به این مقوله به عنوان منبع کسب درآمد و تامین مخارج زندگی است. شناسایی و دستگیری زنان خیابانی راه حل پایان دادن به این موضوع نیست؛ باید راه های نفوذ ورود افراد به این گونه جرایم شناسایی و بسته شود”.فاطمه زعفرانی بهروز مشاور امور بانوان سازمان هلال احمر درباره مسائل و مشکلات زنان خیابانی می گوید:” کمبود امکانات، فقر و نداری بهانه معقولی برای گرایش برخی زنان به خیابانی شدن نیست.خیلی از زنان سرپرست خانوار با انجام کارهای خدماتی سطح پایین مخارج زندگی خود و فرزندانشان را تامین می کنند بدون اینکه به کارهای غیر اخلاقی روی آورند”.

ضعف اعتقادات مذهبی

متاسفانه گرایش افراد به گناه و کارهایی از این قبیل به بهانه تامین مخارج زندگی به ویژگی های فردی و اعتقادات خانوادگی افراد بستگی دارد. از بین رفتن شئونات اسلامی و ریشه های مذهبی و اعتقادی در جامعه در گرایش افراد به کارهای خلاف شرع تاثیر می گذارد.فقر و کمبود امکانات مالی هرگز عامل درستی برای پیدایش زنان خیابانی نیست چرا که بسیاری از افراد کم درآمد برای کسب درآمد روزانه خودشان حاضرند گدایی کنند ولی حاضر نیستند شرف خود را زیر پا بگذارند.علل پیدایش زنان خیابانی نیاز به بررسی ریشه های فرهنگی و اجتماعی جامعه در سطح کلان دارد.هادی مقدسی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص درمان این معضل می گوید:” پدیده زنان خیابانی هم از لحاظ اجتماعی و هم از لحاظ فرهنگی نیاز به بررسی دارد.گاهی برخی افراد به دلیل داشتن مشکلات اقتصادی و مالی و به منظور امرار معاش دست به اقداماتی خلاف عرف و شرع می زنند. البته بسیاری از افراد با وجود داشتن مشکلات مالی و تنگناهای معیشتی با مراجعه به سازمان های حمایتی، هرگز حاضر به کارهای ناشایست و آلوده نمی شوند. برخی افراد فقط به خاطر داشتن مشکلات مالی و معیشتی دست به اقدامات خلاف شرع نمی زنند بلکه القائات هدایت شده از طرف عاملان اصلی تهاجم فرهنگی ، این افراد را به بی بندوباری و بی حجابی می کشاند. زنان خیابانی که با لباس ها و ظواهر زننده خود را در معرض نمایش عموم می گذارند به دنبال حل مشکلات مالی و اقتصادی نیستند. آزادی هر کسی در جامعه محدود است و رعایت حقوق شهروندی نباید مانع مبارزه با پدیده زنان خیابانی شود که متاسفانه در چند سال اخیر به این مقوله بی توجهی شده است. ما نباید به خاطر خوشایند مدعیان حقوق بشر جامعه خود را در منجلاب فساد رها کنیم و هیچ برنامه ای با روند ترویج بی حجابی نداشته باشیم”.

مشکلات اقتصادی

فرزانه نیکو برش ،کارشناس در خصوص اهمیت مشکلات اقتصادی افرادی که به این مسیر نامشروع گام می گذارند، معتقد است،رسیدگی به وضعیت زنان خیابانی تنها با اقدامات فرهنگی امکان پذیر نیست و اقدامات فرهنگی با برطرف کردن مشکلات اقتصادی اجرایی می شود.فرزانه نیکو برش مشاور امور بانوان سازمان تبلیغات اسلامی می گوید:”پدیده زنان خیابانی در جامعه وجود دارد و نمی توان با از بین بردن صورت مسئله اصل موضوع را انکار کرد. سرپوش گذاشتن روی این موضوع به رشد غده ای سرطانی شبیه است. ارائه ندادن راهکارهای مناسب در وقت لازم باعث رشد و افزایش زنان خیابانی همچون غده های سرطانی در پیکره وجودی جامعه شده است. بهترین روش برای مقابله با این معضل ارزیابی علل و زمینه های گرایش و پیدایش آن در جامعه و بخصوص در اقشار کم درآمد جامعه است.بیشتر زنان خیابانی به خاطر فقر و نداشتن مایحتاج روزانه همچنین کمترین امکانات معیشتی به این کار زننده روی می آورند”. وی در این خصوص راهکار ارائه می دهد و می گوید:”یکی از روشهای مقابله با فقر و مشکلات اقتصادی برای زنانی که سرپرست و نان آوری ندارند تشکیل تعاونی هایی به منظور تامین مایحتاج روزانه این افراد در سازمان بهزیستی است.تامین سلامت اقتصادی و مشکلات افراد بی سرپرست می تواند از گرایش افراد برای تامین مخارج روزانه به کارهای خلاف پیشگیری کند. رسیدگی به وضعیت زنان خیابانی تنها با اقدامات فرهنگی امکان پذیر نیست و اقدامات فرهنگی با برطرف کردن مشکلات اقتصادی اجرایی می شود”.پروانه محمدخانی روانشناس هم در این خصوص معتقد است:” فقر و کمبود امکانات معیشتی و زندگی در شرایط بد اقتصادی از مهمترین علل گرایش برخی زنان به این راه برای تامین مخارج زندگی است.زندگی در خانواده های ناسالم و پر خطر همچنین وجود افراد معتاد در خانواده می تواند در از بین رفتن استحکام بنیان خانواده و گرایش افراد به راه های خلاف و ناسالم موثر باشد.بیکاری و بازتاب های آن در جامعه همچنین وجود برخی شغل های کاذب و ناسالم از دیگر علت های گرایش افراد به راه های نادرست برای امرار معاش و در نتیجه افزایش آسیب های اجتماعی است”. بررسی پدیده زنان خیابانی نیاز به ریشه یابی دقیق در زمینه های مختلف فرهنگی و اجتماعی دارد. نحوه برخورد با این مقوله نیاز به مدیریت دقیق و سنجیده و همچنین شناخت و آگاهی از آسیب های اجتماعی دارد.درست است که بیشترین وظیفه در خصوص مبارزه با پدیده زنان خیابانی بر عهده نیروهای انتظامی و مسئولان قضائی کشور است ولی اقدام برای مبارزه کلی با این امر نیاز به کار در زمینه های فرهنگی دارد.سازمان بهزیستی، شهرداری ، استانداری و هلال احمر از جمله نهادهای مرتبط برای مبازره با پدیده فحشا و زنان خیابانی هستند.

تهدید جدی زنان خیابانی

در بخش خانواده مطالب زیادی در باره ی لزوم تشکیل خانواده ی سالم برای استفاده ی شما کاربران عزیز تقدیم شده است. بارها گفته ایم برای داشتن جامعه ای سالم و به دور از انحرافات ،تنها راه چاره تشکیل خانواده است به شرط آن که خانواده ای که تشکیل می شود ،بر مبنای صحیحی ایجاد شود و جایی باشد برای تامین نیاز ها ی کلیه ی افراد آن و مکانی برای آرامش یافتن ،رشد کردن،دوست داشتن و دوست داشته شدن . تناه راه دوری از انحرافات و مشکلات اخلاقی که روز به روز در دنیا بیشتر و متنوع تر می شوند ،این است که به فرزندانمان فرصت زندگی در محیط گرم خانواده ای متعادل را بدهیم . در این صورت می توان امید وار بود آنان در آینده نسبت به ویروس های اخلاقی واکسینه باشند.

معضل اجتماعی زنان خیابانی، نگرانی‌هایی را برای خانواده‌ها پدید آورده است. از طرفی نبود آماری منطبق بر واقعیت در کنار مشاهده ملموس این واقعیت باعث شده انحرافات اجتماعی به ویژه انحرافات سلامت و امنیت روانی ـ اجتماعی و حتی سیاسی و اقتصادی، زنان جامعه را تهدید ‌کند.

یافته‌های ناشی از تحقیقات خصوصی پژوهشگران ،حاکی از آن است سی و هفت درصد این زنان دوران کودکی و نوجوانی خود را بدون حضور توام پدر و مادر طی کرده‌اند.

همچنین نزدیک به ۴۰ درصد پدران زنان خیابانی و سیزده و هفت دهم درصد مادران آنها جرایم و انحرافات اجتماعی روال زندگی شان بوده است و این در حالی است که ۲۸ درصد پدران شش و نه دهم درصد از مادران در این خانواده‌ها با مواد مخدر سر و کار داشته‌اند.

ازطرفی کارشناسان آسیب های اجتماعی بر این باورند که تنها ۹ درصد این زنان به زندگی مشترک خود ادامه می‌دهند. ۵۰ درصد این زنان در همان دو سال اول با زندگی مشترک وداع می‌کنند و این در حالی است که هفتاد و پنج و دو دهم درصد این زنان در طول زندگی مشترک نیاز به مهر و محبت را با تمام وجود له له می‌زنند و ۷۰ درصدشان نیز در زندگی مشترک خود قربانی ضرب و شتم و پرخاشگری همسرشان هستند.این زنان معمولا فاقد تحصیلات و مهارتهایی هستند که بتواند موفقیت آنها را در دستیابی به شغل مناسب تضمین کند. بیشتر آنها بی‌سوادند و یا تحصیلات بسیار کمی دارند.

مهارتهای کم، تحصیلات اندک، امکانات محدود اشتغال و وجود شرایط منفی احتمال سوق دادن برخی زنان را به سمت انحرافاتی چون فحشا و مصرف مواد مخدر افزایش می‌دهد.

اما مساله تاسف بارتر این است که برخی از این زنان از همان سالهای اولیه کودکی و نوجوانی برایشان نواخته شده است، جایی که این دختران از سوی پدر، برادر، دایی و ناپدری خود مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند.یک جرم شناس در این زمینه با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد زنان خیابانی سوء استفاده جنسی را در کودکی تجربه کرده‌اندمی‌گوید: این در حالی است که برآوردها نشان می‌دهد که ۷۰ درصد این آزارها از سوی پدر یا ناپدری بر قربانیان اعمال می‌شود.

مطالعات صورت گرفته بر روی دختران نوجوان بزهکار، معتادان و نوجوانانی که از خانه گریخته‌اند، بیانگر واقعیت تلخ اعمال سوء رفتارهای جنسی در دوره کودکی است.

گفتنی است برای از بین بردن معضل پدیده زنان خیابانی باید مسئولان و متولیان رسیدگی این امر تعیین شوند و لزوم برنامه ریزی جدی و دقیق برای جلوگیری از علنی شدن آن در سطح جامعه است و ایجاد اشتغال و توانمندسازی این زنان به خصوص برای جلوگیری از بازگشت مجدد به خیابان، طرح‌های در دست بررسی قرار گیرد.

از طرفی آگاه سازی فرزندان از مسائل و مشکلات فرار جوانان به خصوص زنان و دختران در جامعه، توجه به تبعات سوء ناشی از بی بند و باری ها، رعایت حقوق همسر و فرزندان، توجه به خواسته های معقول و منطقی با آنان ، برخورد مناسب با کارهای غیر اخلاقی فرزندان، انجام کارها و تدابیر منطقی و بازدارنده با فرد آسیب دیده را می توان از عوامل کاهش به وجود آمدن آسیبهای اجتماعی برشمرد.

به امید روزی که تمام دختران و زنان ایرانی در پاکدامنی زندگی کنند..

از آنجایی که سیره ی عملی اهل بیت بهترین نسخه برای مشکلات انسان هاست ، کتاب «زینب (س) آموزگار حیا و پاکدامنى »می تواند اهمیت عفاف در بین زنان را بیشتر نمایان سازد.

گزارشی از پدیده فرار دختران

وقتی خانه جایی برای ماندن نیست و همزبانی در آن پیدا نمی‌شود ، آن وقت کوچه و خیابان همدم آدمی می‌شود.اگر خانواده او را می‌فهمیدند و دست‌های گرمشان نوازشگرش می‌شدند ، آن وقت شاید

وقتی خانه جایی برای ماندن نیست و همزبانی در آن پیدا نمی‌شود ، آن وقت کوچه و خیابان همدم آدمی می‌شود. اگر خانواده او را می‌فهمیدند و دست‌های گرمشان نوازشگرش می‌شدند ، آن وقت شاید او دیگر در جستجوی دستی برنمی‌آمد که امروز به منجلابش بکشد.

بی همیت زیستن و رفتن به سوی نا کجا آباد بسیارسخت، البته شاید نه به اندازه شنیدن جدال‌های مادر با پدری افسون شده از خمار افیون و نه به اندازه فریاد از نداری و فقر. سرش سوت می‌کشد از این که ریشه در جایی دارد که نمی‌خواست داشته باشد. او خودش را فاتح قله‌هایی می‌دانست به بلندای آسمان، ولی افسوس. او امروز مانده با هزاران افسوس از این که هیچ ندارد و هیچ نیست مگر نوجوانی فراری که انگشت اتهام به سویش نشانه رفته است. او خلافکار نبود. شاید اگر دیروز دستی به نشانه محبت دستش را می‌فشرد ، شاید اگر گوشی شنوا برایش پیدا می‌شد و قلبی به خاطرش می‌تپید او نیز نوجوانی بود چون دیگران ولی دیر شده است.او اکنون مجرمی است کم‌سن و سال که تبهکاران به دنبالش می‌گردند. او که ناخواسته زندگی را باخته است.

سال‌هاست که کشور ما نیز همچون دیگر کشورهای جهان بخشی از جوانانش را به خاطر ناامن بودن محیط خانواده و آسیب‌های اجتماعی از دست می‌دهد. همه چیز از فشارهای زندگی شروع می‌شود وقتی که بچه‌ها دیگر در خانه ماندن را تاب نمی‌آورند و به خیابان پناه می‌برند و نام فراری را یدک می‌کشند.(البته فقط فشار فقر باعث این پدیده نیست بلکه روش های تربیتی نامناسب اصلی ترین ریشه ی فرار نوجوانان از خانه است.)

برابر تعریف‌های ارائه شده و مورد قبول جامعه جهانی، تمام دختران و پسران کمتر از ۱۸ سالی که به دلایل مختلف از خانه و خانواده‌شان فرار می‌کنند و دست‌‌کم یک شب را بدون اجازه پدر و مادر خارج از خانه می‌گذرانند ، افراد فراری نامیده می‌شوند.

نخستین علتی که یک نوجوان را از خانه فراری می‌دهد ، خانواده‌ای آشفته است که خود از هرج و مرج و مشکلات فراوان در عذاب است. وقتی خانواده‌ای دچار آشفتگی شد ، آن وقت است که پدیده کودک‌آزاری نیز سرباز کرده ، آزارهای جسمی، جنسی و روانی رخ نمایان می‌کند. در چنین خانواده‌ای است که کتک، توهین، مسخره کردن، اهمیت ندادن به مسائل روانی نوجوان و غفلت از نیازهایی چون خوراک، پوشاک، بهداشت و مسکن جای عاطفه و عشق را می‌گیرد. ارتباط با پسر (برای دختران)‌ و ترس از برملا شدن آن در خانواده ، سوءمصرف مواد مخدر و الکل در خانواده، فقر، قرار و مدار گذاشتن با دوستان ناباب برای فرار، نداشتن مهارت‌های زندگی، انتظارات بیش از حد از نوجوان و اختلالات و مشکلات روانی نیز به عنوان دلایل فرار از خانه یاد می‌کند.

وقتی خانواده‌ای بسیار فقیر است بچه به امید پیدا کردن امکانات بهتر از خانه فرار می‌کند. در حالی که می‌داند از کجا می‌گریزد ، نمی‌داند به کجا می‌رود. گاهی نیز ماجراجویی بویژه در پسران به خاطر رهایی از محیط زندگی روزمره، آنها را به پناه بردن به خیابان‌ها فرمان می‌دهد. هرچند اگر این ماجراجویی در دختران رخ نشان دهد به سبب نداشتن روی بازگشت به خانه و نپذیرفته شدن از سوی خانواده به معضلی بزرگ‌تر و تغییر سرنوشت او منجر می‌شود.

هر چقدر از میزان وابستگی والدین به فرزندان کاسته شود و محبت و صمیمیت جایش را به تشویش و ناامنی‌ بدهد، به همان میزان بر فرار دختران و پسران از خانه افزوده می‌شود.

یکی از مهم‌ترین عوامل در بروز پدیده فرار از خانه که همواره فراموش شده است، اختلالات شخصیتی و بیماری‌های روانی نوجوانان است. فردی که دچار بیماری تکانشی بودن شده فردی است که تمایلاتش را به صورت ناگهانی بدون آن که درباره‌اش فکر کند، عملی می‌سازد و خیلی زود نیز از کرده‌اش پشیمان می‌شود. این در حالی است که نوجوانان و جوانانی که اختلالات منسجم و مداوم شخصیتی دارند به ۱۰ شکل این مشکل خود را بروز می‌‌دهند، به طوری که آنان یا اختلال شخصیت اجتماعی دارند یا اختلال شخصیت مرزی، وابسته یا اجتنابی.

متهم اصلی

هر چقدر از میزان وابستگی والدین به فرزندان کاسته شود و محبت و صمیمیت جایش را به تشویش و ناامنی‌ بدهد، به همان میزان بر فرار دختران و پسران از خانه افزوده می‌شود.» این جمله معروف سازمان بهداشت جهانی است که اعلام می‌کند خانواده بیشترین تاثیر را بر بروز پدیده فرار دارد.

نوشته شده در تاریخ 1391/03/6 توسط atre narges


گل نرگس
آخرین مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آرشیو مطالب
آمار سایت


دریافت کد جملات شریعتی