تبلیغات
عطر نرگس

به درگاه در تکیه می دهد، صدای خنده بهزاد را وقتی با پدرش بازی می کند دوست دارد، چشمانش را می بندد

و آنها را در حالی تصور می کند که روی کاناپه ای از چرم و قالیچه ای ابریشمی صورتی با هم بازی می کنند،

چشمانش را باز می کند، پایش روی فرشی ماشینی است و شوهرش و پسرش روی زمین غلط می خورند،

غیظ می کند و از اتاق خارج می شود...

حالا سالهاست که از دیدن فرش های ابریشمی و مبلمان آن چنانی لذتی نمی برد ...!

 

 

یک نابهنجاری زنانه !؟

پدیده چشم و هم چشمی از جمله نابهنجاری هایی است که در میان مردم و به خصوص زنان به شکل گسترده وجود دارد و هر زنی دست کم در موردی یا زمانی گرفتار این نابهنجاری اجتماعی شده و از مولفه های اساسی آن می توان به تظاهر، رقابت، احساس خودکم بینی و ارضای آن به اشکال مادی و ظاهری اشاره کرد. این افراد می کوشند چیزهایی را تهیه کنند و نمایش دهند که در چشم دیگران بسیار زیبا باشد. آنها فکر می کنند به این ترتیب می توانند برتری خود را به رخ دیگران بکشند.
الهام حبیبی رفتار شناس می گوید: چشم و هم چشمی به این معناست که فرد به بلوغ فکری کامل نرسیده است. در واقع چنین فردی ضعف درونی خود را با ظواهر بیرونی جبران می کند، اما در نهایت هیچ گاه راضی نمی شود. براساس تحقیقات انجام شده در سازمان ملی جوانان25 درصد از زنان دچار چشم و هم چشمی هستند که 10 درصد این افراد به دلیل مشکلات روانی و کمبودهای دوران کودکی و 15 درصد نیز به دلیل حسادت و رقابت منفی چشم و هم چشمی می کنند. البته کارشناسان می گویند انجام این عمل ممکن است در مردان نیز اتفاق بیفتد، این رقابت موجب بروز پدیده "زیرآب زنی" می شود و وضعیت کاری و شغلی آنها را با اخلال مواجه می کند.
وی ادامه داد: این پدیده گرچه بین همه افراد جامعه مشاهده می شود ولی در میان زنان خانه دار که مشغله فکری کمتری دارند، شیوع بیشتری دارد. این قبیل خانم ها، کمال خود را در وسایل و اشیای اطرافشان می بینند و تصور می کنند هر چه وسایل زندگی آنها شیک تر و گران قیمت تر باشد بیشتر مورد احترام و اکرام واقع می شوند.

این بیماری درمان هم دارد

دکتر ارسلان مبارکی عضو هیئت علمی انستیتو روان پزشکی تهران دلایل وقوع این پدیده را در برخی از موارد بیانگر نوعی نیاز به جلب توجه و تایید شدن از سوی افراد دیگر دانست. وی در این باره گفت: چشم و هم چشمی ارتباط مستقیم با میزان پذیرفته شدن افراد از سوی خود آنها دارد بدین مفهوم که هرچه افراد وضعیت ظاهری، توانایی های فردی و مالی خود را همان گونه که هست، قبول داشته باشند کمتر به چشم و هم چشمی با اطرافیان خود مبادرت می ورزند.
به اعتقاد این عضو هیئت علمی انستیتو روانپزشکی تهران، زمانی که افراد واقعیات زندگی و توانایی های فردی خود را قبول داشته باشند کمتر به نظرات دیگران در مورد خود توجه می کنند و می خواهند اطرافیان آنها را همانطور که در واقعیت هستند، بپذیرند.
وی تصریح کرد: همچنین وقتی افراد بیش از حد در پی کسب اطلاع از نظرات دیگران نسبت به خود باشند تلاش می کنند تا همانطور که دیگران دوست دارند در مقابل آنها ظاهر شوند و از همین طریق نظر مثبت آنها را نسبت به خود جلب کرده و مورد تایید آنها واقع شوند در این صورت است که این افراد از واقعیات شخصیتی و توانایی های خود غافل شده و معیار خود را تایید دیگران قرار می دهند.
این روانشناس همچنین یادآور شد: جنبه حسادت های فردی نیز در این زمینه می تواند نقش داشته باشد چرا که افراد حسود به نوعی در پی همانند سازی با دیگران هستند و تمایلی نسبت به تمایز با اطرافیان خود نداشته و می خواهند چیزی جدای آنچه مورد تایید دیگران است، نباشند.
مبارکی ادامه داد: علاوه بر این، باید توجه داشت مسئله خودپنداری به عنوان پایه و اساس اعتماد به نفس انسان ها است بنابراین وقتی افراد در مراحل رشد خود; مورد تایید واقع شدن از سوی اطرافیان را به عنوان یک نیاز اصلی در خود احساس کنند در اغلب موارد شرایط و ویژگی های فردی و اجتماعی اطرافیان را مطلوب تر از خود ارزیابی کرده و دچار کمبود اعتماد به نفس می شوند.
به اعتقاد وی، کمبود اعتماد به نفس نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که می تواند در افزایش چشم و هم چشمی افراد تاثیر بسزایی داشته باشد. این عضو هیئت علمی انستیتو روانپزشکی تهران همچنین اظهار کرد: علاوه بر عوامل یاد شده ، فرهنگ حاکم بر خانواده و جامعه نیز تاثیر به سزایی در نوع رفتار افراد دارد به گونه ای که وقتی افراد در محیطی رشد پیدا می کنند که مورد اهمیت و توجه کافی اعضای خانواده خود قرار گرفته و از استقلال نسبی برخوردار هستند ، به میزان کمتری برای جلب نظر و تایید اطرافیان خود تلاش می کنند.

مراقب انتشار این ویروس باشید!

به گفته دکتر مهرناز جوادی روانشناس و مدرس دانشگاه آزاد این بیماری نشان دهنده نداشتن رشد عاطفی و فکری است. به این مفهوم که شخص معیارهای مادی را درون ذهن خودش جای می دهد. چشم و هم چشمی نوعی نقص و نارسایی است که می تواند منجر به بیماری شود. من هم مانند برخی کارشناسان معتقدم اگر چشم و هم چشمی در خانواده ای وجود داشته باشد، کودکان این خانواده ها نیز دچار مشکلات ویژه ای می شوند.
وی افزود: از آنجا که کودکان رفتار پدر و مادر را ملاک اعمال خود قرار می دهند، پدر و مادری که دچار چشم و هم چشمی و حسادت باشند، سبب بروز این پدیده در کودکان خود می شوند. زیرا این پدر و مادر نمی توانند به کودک بیاموزند که قدرت واقعی در دوست داشتن دیگران و از خود گذشتگی است، بلکه کودک از روی رفتار پدر و مادر به این نتیجه می رسد که ظاهر و ثروت ملاک برتری افراد است.
جوادیان با اشاره به اینکه این دیدگاه موجب تنش، بی قراری، نارضایتی، اضطراب، افسردگی و فساد اخلاقی در کودک و نوجوان می شود تصریح کرد: در این خانواده ها کودک، هدف اصلی زندگی را امکانات مادی می داند و برای کسب امکانات مادی متوسل به هرکاری می شود حتی روی آوردن این بچه ها به بزه امری عادی و قابل پیش بینی است.
محمد علی محمدیان، روانشناس نیزعدم اعتماد به نفس را نقش موثری در شکل گیری پدیده چشم و هم چشمی می داند و ادامه می دهد: فردی که چشم و هم چشمی می کند، به دلیل احساس کهتری و حقارتی که دارد می خواهد در انجام کار یا زمینه ای از دیگران بهتر باشد و سعی می کند به نوعی سرپوشی بر این احساس بگذارد، به همین خاطر خود را توانمندتر و بهتر از آنچه که هست، قلمداد می کند. در حالی که انسان باید به دنبال تامین نیازهای طبیعی خود باشد و در حد طبیعی هم برای تامین آنها تلاش کند.
این روانشناس در ادامه می گوید: یکی از دلایل دیگری که موجب می شود چشم و هم چشمی در جامعه و در بین افراد شیوع پیدا کند تسلط روحیه رقابت ناسالم در جامعه است، یعنی افرادی که از حیث امکانات مادی و معنوی دچار کمبود هستند، بدون در نظر گرفتن اوضاع اقتصادی و خانوادگی خود به دنبال نیازهای غیرواقعی می روند و با اعتقاد بر این که اگر فلان مقام یا موقعیت را داشته باشم در جامعه مقبولیت بیشتری خواهم داشت، مرتبا اتومبیل یا وسایل منزل خود را ارتقا می دهند و در این میان رسانه های جمعی به ویژه تلویزیون و فیلم های سینمایی نیز به این پدیده بیشتر دامن می زنند تا جایی که چشم و هم چشمی و تقلید از لباس شروع می شود و به تدریج در تمام زمینه ها از قبیل مجالس میهمانی، معاشرت ها و رفت و آمدها حتی در انتخاب مسکن و وسایل زندگی تاثیر می گذارد.

امان از صدا و سیما

به هر حال وقتی در یک جامعه ارزش ها تغییر پیدا کنند و داشته های مادی جای ارزش های معنوی را می گیرند. افراد برای به دست آوردن جایگاه اجتماعی می کوشند خود را به ابزار روز مجهز سازند، آنها می پندارند که داشتن این ابزار موجب می شود سریعتر پیشرفت کنند و بیشتر دیده شوند. اگر رسانه های صوتی، تصویری و نوشتاری جامعه مفاهیم عمیقتر و ارزشمندتری را مورد توجه قرار دهند، مخاطبان نیز به همان اندازه می کوشند به لایه های عمیقتری از زندگی توجه کنند اما وقتی همه چیز در سطح باقی می ماند نباید توقع داشت که فرزندان ما بازیچه این داستان نشوند. به تبلیغات تلویزیونی نگاه کنید و ببینید آیا مروج چشم و هم چشمی نیستند؟ تنها به ذکر یک مثال بسنده می کنیم; جایی که دو کودک در مورد یخچال خانه شان با هم حرف میزنند و هر یک سعی میکند به دیگری نشان دهد که یخچال خانه آنها بهتر است و...
دکتر ناصر غفار زاده روانشناس نیز در این مورد گفت :ناآگاهی، تجمل گرایی، داشتن اعتقادات ضعیف، به دنبال مد بودن، غلبه احساسات بر تعقل، تبعیت از فرهنگ های بیگانه بدون شناخت و ارزیابی دقیق از آن فرهنگ، عدم تشخیص نیازهای واقعی خود، خانواده و جامعه حاصلی جز چشم و هم چشمی ندارد.
وی افزود: نهاد خانواده به عنوان نخستین نهاد اجتماعی باید مجهز به اطلاعات تربیتی باشد تا بتواند در مقابل این نوع پدیده ها یک رفتار منطقی و عقلانی را به کار گیرد.
به هر حال در این میان مسوولان باید فضای جامعه را از رقابت های ناسالم سطحی و مادی خارج کنند و شاخص های موفقیت را با تمام شخصیت ها و عوامل موجود در جامعه از طریق رسانه های جمعی و ابزارهای تبلیغی در جامعه رواج دهند تا آحاد جامعه بویژه نسل جوان ارزش را در مسایل سطحی نبینند و درگیر چشم و هم چشمی، تجمل پرستی و رقابت های ناسالم نشوند.
چشم و هم چشمی
ضد اصلاح الگوی مصرف عمل می کند
یک آسیب شناس از منظر اسلام واخلاق به تبیین این پدیده پرداخته و معتقد است چشم و هم چشمی در زنان بیش ترین اسراف را در خانواده ها در پی دارد.
اعظم زرکانی گفت: زنان به لحاظ این که بیشترین هزینه ها را در خانواده مدیریت می کنند نقش موثری در خرید لوازم خانه و اسراف در این زمینه دارند و چشم وهم چشمی اصلاح الگوی مصرف در خانواده ها را خدشه دار می کند. وی اظهار داشت: بسیاری از زنان فقط به خاطر این که از اطرافیان خود کم نیاورند از هیچ تلاشی در نو کردن وسایل زندگی دریغ نمی کنند و گاهی زندگی را هم برای خود و فرزندانشان تلخ می کنند.
زرکانی ابراز داشت: در بسیاری از خانواده ها خیلی از وسایل فقط به خاطر این که از مد افتاده با وسایل جدید تعویض می شود در حالی که این وسایل هنوز کارایی سابق را دارند.
وی اضافه کرد: اسراف در برخی از خانواده ها به خصوص در مصرف مواد غذایی در مهمانی ها بسیار به چشم می خورد به صورتی که این اسراف ها به امری عادی برای بسیاری از خانواده ها در آمده است.
زرکانی تصریح کرد: زنان ما به عنوان مهم ترین عناصر در خرج و مخارج و هزینه های زندگی در خانه باید با الگوسازی برای خود و فرزندانشان از ترویج اسراف جلوگیری کنند.
این جامعه شناس اظهار داشت: اگر اسراف به صورت یک امر عادی تلقی شود خسارات زیادی به سرمایه های ملی ما در آینده ای نزدیک خواهد زد.
وی خاطرنشان کرد: اصلاح الگوی مصرف به ویژه در خانواده ها نیازمند زمانی طولانی است چرا که کار در این زمینه نیازمند فرهنگ سازی در همه ابعاد است.
زرکانی اضافه کرد: فرهنگ سازی در اصلاح الگوی مصرف یک شبه و با برنامه ریزی کوتاه مدت جواب نمی دهد و باید در این زمینه اهداف بلندمدت مد نظر کارشناسان و مسوولان قرار گیرد.
جراحی هم می کنند!

روزانه اخبار زیادی مربوط به جراحی بینی در رسانه ها چاپ می شود. از افزایش درخواست کنندگان جراحی بینی و تمایل جوانان زیر 18 سال به این جراحی گرفته تا در اختیار داشتن رتبه اول جراحی بینی در جهان توسط ایرانی ها تا اخباری در مورد عوارض و تبعات بسیار شدید انجام جراحی بینی توسط افراد غیرمتخصص و ضرر و زیان مالی که به بیماران وارد می شود.
واقعیت این است که طی یک دهه اخیر تمایل به انجام جراحی های زیبایی به ویژه بینی در ایران شدت گرفته به نحوی که سال هاست کارشناسان در این باره هشدار اکثر کارشناسان مرتبط با این حوزه اذعان دارند که علت اصلی افزایش تعداد درخواست کنندگان جراحی بینی در ایران چشم و هم چشمی و رواج مدگرایی و شاخص بودن بینی و صورت به علت نوع پوشش در بین افراد جامعه است. برای دانستن سابقه جراحی زیبایی، علل گرایش به این نوع جراحی و دلایل روانی آن شما را به خواندن این مطلب دعوت می کنیم.
یک پزشک متخصص و باتجربه هر بیماری را برای انجام جراحی بینی انتخاب نمی کند زیرا گروه زیادی از بیماران دچار مشکلات روانی هستند و نقصی در چهره خود ندارند و وقتی از آن ها می پرسیم چرا می خواهید عمل کنید می گویند از شکل بینی ام خوشم نمی آید. در چنین مواردی باید تمایل فرد به جراحی زیبایی ریشه یابی شود. در واقع انتخاب صحیح بیمار نقش اساسی ایفا می کند زیرا ابتدا باید دلیل مشخصی برای انجام عمل جراحی وجود داشته باشد و پزشک نقص بینی بیمار را تشخیص بدهد زیرا وظیفه او در واقع رفع نقص بینی است و نه اضافه کردن یک نقص دیگر به او. جالب است بدانید 80 درصد مراجعه کنندگان برای جراحی بینی خانم هستند و اخیرا آمار مراجعه آقایان افزایش پیدا کرده است. مهم ترین دلیل انجام عمل جراحی بینی هم چشم و هم چشمی است.
بیمارانی که نقصی در بینی خود ندارند، برای به اصطلاح عقب نیفتادن از قافله خود را به تیغ جراح می سپارند. از سوی دیگر توجه به ظاهر و صورت در خانم ها بیش از گذشته رواج پیدا کرده و خانم ها تصور می کنند با تغییر ظاهر خود در جامعه با اقبال بیشتری رو به رو می شوند بنابراین به زیبایی بینی خود بیش از حد توجه می کنند و به آن اهمیت می دهند. دکتر نصرالله معتمد، جراح پلاستیک و مدرس دانشگاه بهشتی می گوید: افرادی که نوع خاصی از بینی را دوست دارند و از جراح می خواهند بینی شان را به شکل بینی فلان هنرپیشه درآورد، بی گمان مشکل روانی دارند. هر فردی اسکلت صورت منحصر به فردی دارد و جراح فقط می تواند ایراداتی را که در بینی وجود دارد، برطرف کند.
وی افزود: اگر جراحی خطا کند و چنین فردی را جراحی کند بدون شک نخواهد توانست او را پس از عمل راضی کند. اغلب آنها با اصرار و اعلام نارضایتی از عمل اول چندین بار دست به عمل جراحی می زنند و هیچ وقت از نتیجه عمل قبلی خود راضی نیستند.

لگدهایی که به بخت می زنند

بررسی های گروه پژوهشی آسیب های اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی نشان می دهد که یک ازدواج متوسط و معمولی در تهران دست کم 30 میلیون تومان هزینه دارد و همین امر تاثیر مستقیمی بر افزایش سن ازدواج در پایتخت ایران داشته است.
تحقیقات این گروه دانشگاهی نشان می دهد که افزایش بی رویه هزینه های زندگی یکی از اصلی ترین عوامل کاهش تمایل جوانان در آستانه ازدواج محسوب می شود.
کارشناسان اجتماعی معتقدند مردان مجرد بیش از دختران جوان نگران تامین هزینه های ازدواج هستند و ترس آنان از هزینه های سنگین شکل گیری یک زندگی مشترک مانع اصلی تمایل آنها به داشتن یک زندگی مشترک است و چون در ایران مردها باید برای زندگی مشترک پیشقدم شوند، عواملی نظیر افزایش بیکاری و یا نداشتن درآمد کافی باعث می شود مردان جوان تمایل کمتری به پیش قدم شدن برای زندگی مشترک داشته باشند.
خرید حلقه ازدواج، اجاره تالار عروسی، ماشین عروس و تزئین آن، هزینه آرایشگاه، هزینه عکاسی و فیلمبرداری، خرید عروسی، سفره عقد، لباس عروس و... از جمله هزینه هایی است که برای آغاز یک زندگی مشترک باید تامین شود که البته در بسیاری از مواد بسیار سخت و یا شاید اصلا امکان پذیر نباشد.
دکتر مجید ابهری محقق و استاد دانشگاه در مورد افزایش هزینه های ازدواج می گوید: افزایش هزینه های ازدواج و گرایش به تشریفات باعث شده که جوانان اعم از دختران و پسران کمتر به این مقوله عاطفی و حیاتی فکر کنند.
این آسیب شناس اجتماعی در ادامه می افزاید: چشم و همچشمی ها در برگزاری مراسم، خریدهای اولیه ازدواج از قبیل زیور آلات، تزئین سفره عقد، تعیین مهریه سنگین، خرید لباسهای گران قیمت و مسائل حاشیه ای بسیار پر هزینه مانند فیلمبرداری و عکاسی و... یا حتی پذیرایی های گرانقیمت از میهمانان از جمله مواردی است که باعث می شود هزینه های ازدواج سر به فلک بکشد.
به گفته ابهری، از سوی دیگر فشار بر خانواده عروس توسط دختر برای تهیه جهیزیه بسیار سنگین و گران بودن هزینه تامین مسکن علاوه بر تمام مشکلات گفته شده باعث کاهش آمار ازدواج و بالا رفتن آسیب های رفتاری و اجتماعی در جامعه می شود.
چشم و هم چشمی ها در برگزاری مراسم، خریدهای اولیه ازدواج ازقبیل زیور آلات، تزئین سفره عقد، تعیین مهریه سنگین، خرید لباس های گران قیمت و مسائل حاشیه ای بسیار پر هزینه مانند فیلمبرداری و عکاسی و... و یا حتی پذیرایی های گرانقیمت از میهمانان از جمله مواردی است که باعث می شود هزینه های ازدواج سر به فلک بکشد
این محقق و استاد دانشگاه به گزارش و بررسی که در 6 ماهه دوم سال گذشته توسط گروه پژوهشی آسیب های اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی در مورد هزینه های ازدواج انجام شده است اشاره کرده و می گوید: در این بررسی ها مشخص شد که تشریفات، افزایش هزینه های ازدواج و هزینه های سربار آن باعث کاهش 70 درصدی تمایل به ازدواج در میان جوانان ایرانی شده است.
ابهری با اشاره به اینکه در بررسی هایمان در سال گذشته سه نوع هزینه را محاسبه کردیم می افزاید: تا 10 میلیون تومان متوسط هزینه های عروسی به جز هزینه مسکن و جهیزیه، 10 تا 50 میلیون تومان همراه با هزینه رهن خانه و جهیزیه و مبلغ سوم نیز از 50 میلیون تومان به بالا همراه با تشریفات بیشتر بود.
این متخصص علوم رفتاری در ادامه تصریح می کند: محاسبات ما سال گذشته 15 تا 20 میلیون تومان برای رهن مسکن محاسبه شده بود که البته این مبلغ در سال جاری 20 تا 25 میلیون تومان در نظر گرفته می شود.
به گفته ابهری همچنین براساس این بررسی تنها 5 تا 10 درصد جوانان حاضر به برگزاری ازدواج بدون هزینه های تشریفات بودند و 90 درصد جوانان نیز بدون مراسم عروسی حاضر به ازدواج نبوده و عنوان کردند که مگر چند بار می خواهند ازدواج کنند به همین دلیل برگزاری مراسم را ضروری می دانستند.
این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی، هزینه های زیاد مراسم ازدواج، گرفتن وام و... باعث می شود تا زندگی با تنش فکری و رفتاری، اضظراب و بدهی شروع شود می گوید: براساس بررسی های انجام شده در حال حاضر حداقل 30 میلیون تومان برای شروع زندگی یک زوج برای تامین مخارج عروسی و مسکن لازم است.
کارشناسان معتقدند نبود شرایط لازم برای تشکیل زندگی باعث می شود آمار بیماری و ناهنجاریهای رفتاری در جامعه افزایش پیدا کند.
این در حالی است که بررسی های نشان می دهد که هزینه اجاره سفره عقد حداقل از 100 هزار تا 500 هزار تومان، هزینه آرایشگاه از 200 هزار تا دو میلیون تومان و هزینه فیلمبرداری از 400 هزار تا پنج میلیون تومان است که تمامی این مبالغ در نقاط مختلف تهران تفاوت دارد و هزینه فیلمبرداری نیز بستگی به نوع فیلم و تعداد دوربین و کیفیت عکس ها دارد.
همچنین هزینه اجاره و تزئین خودروی عروس حداقل از ساعتی 3 هزار تا 15 هزار تومان است که این مبالغ نیز براساس نوع خودرو و با راننده و یا نبودن راننده همراه خودرو تفاوت دارد. به عنوان مثال خودروهای آزرا، تویوتا کمری و مزدا 3 با راننده حداقل ساعتی 4 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 9 هزار تومان و خودروهای مورانو، پرادو و هیوندا با راننده حداقل ساعتی 8 هزار تومان و بدون راننده ساعتی 13 هزار تومان است. اجاره ماشین برای مراسم عروسی مستلزم ارائه چک به مبلغ خودروی اجاره شده است.
از سوی دیگر هزینه اجازه لباس عروس از حداقل 150 هزار تومان تا یک میلیون و 500 هزار تومان و همچنین هزینه خرید حلقه عروسی نیز حداقل 200 هزار تومان در نظر گرفته می شود.
مبلغ ورودی که برای تالارهای پذیرایی دریافت می شود از 200 تا 800 هزار تومان است که این مبلغ برای باغ ها و ویلاها چندین برابر می شود و همچنین هزینه سرویس غذا نیز براساس تنوع و تعداد دسر و البته ظروف مورد استفاده متفاوت است و بطور متوسط برای هر نفر از چهار هزار تومان آغاز می شود.
تهیه شیرینی، کیک و میوه نیز برای مراسم ازدواج هزینه زیادی در بر دارد و برای این مورد نیز حداقل 400 هزار تومان تا یک میلیون تومان باید پرداخت شود.
مسکن یکی از مهمترین مواردی است که برای تشکیل زندگی مشترک لازم و ضروری است و با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از جوانان مسکن مستقل ندارند به همین دلیل باید هزینه زیادی برای اجاره و یا رهن آن اختصاص دهند.
بطور مثال هزینه اجاره خانه 50 متری در منطقه 6 تهران ماهانه 500 هزار تومان، در منطقه 14 تهران 420 هزار تومان، منطقه 3 تهران 540 هزار تومان، منطقه یک تهران 720 هزار تومان، منطقه 8 تهران 450 هزار تومان، منطقه 11 تهران 400 هزار تومان، منطقه 9 تهران 370 هزار تومان و در شهرک غرب نیز 900 هزار تومان است.
بنابراین چنانچه یک زوج بخواهد در یکی از مناطق مرکزی شهر خانه ای اجاره کنند باید ماهانه 500 هزار تومان هزینه کند.
از سوی دیگر تهیه جهیزیه و خرید حداقل ها برای زندگی زوجین از دیگر هزینه هایی است که برای تشکیل زندگی مشترک باید پرداخت شود که براساس تحقیقات انجام شده مبلغ آن از 10 میلیون تا 80 میلیون تومان متفاوت است.
براساس آمار سازمان ملی جوانان در حال حاضر حدود 12 تا 13 میلیون جوان در کشور در آستانه ازدواج قرار دارند، این آمار کمی نیست و نمی توان بی تفاوت از کنار آن گذشت و اکثر این جوانان از خانواده های متوسط هستند که توان تامین هزینه های ازدواج را ندارد. بنابراین چنانچه مسوولان برای تامین هزینه های ازدواج این قشر از افراد جامعه چاره ای نیندیشند مشکلات زیادی گریبان گیر جامعه خواهد بود.

 

نوشته شده در تاریخ 1391/03/20 توسط atre narges


گل نرگس
آخرین مطالب
نویسندگان
پیوند ها
آرشیو مطالب
آمار سایت


دریافت کد جملات شریعتی